Menstruace není tajemstvím

Je to součást našeho života. Menstruace je přirozeným fyziologickým jevem, který zažívají většina žen ve svém reprodukčním věku. Je to součástí ženského těla a zdraví

Mluvit o menstruaci bez ostychu může pomoci ve vzdělávání mladých lidí. Dobrá informovanost může vést k lepšímu porozumění menstruačního cyklu, reprodukčnímu zdraví a prevenci nemocí.

Otevřená komunikace o menstruaci může přispět k identifikaci a léčbě problémů spojených s menstruací, jako jsou například endometrióza, dysmenorea nebo poruchy menstruačního cyklu.

Stálé stigma kolem menstruace může mít negativní dopad na sebevědomí a psychické zdraví žen. Otevřená diskuse a přijetí tématu může snížit toto stigma a pomoci ženám cítit se více pohodlně s jejich tělem.

Ve společnostech, kde je menstruace stále určitým tabu, mohou být ženy omezovány v přístupu k hygienickým potřebám, což může mít zdravotní a sociální důsledky.

Je skvělé, že ženy mají v dnešní době možnost volby v oblasti menstruačních pomůcek. Každá z nás má individuální potřeby a preference. Ať už jsou to ekologické nebo ekonomické důvody, pohodlí a komfort, zdravotní aspekty…

V různých situacích může být vhodnější používat rozdílné pomůcky. Například při sportu či plavání bude lepší kalíšek, než tampon a vložky. Kalíšek není spojen s pocitem sucha nebo vlhkosti jako tampony nebo vložky, což je pohodlnější, zejména při nošení těsného oblečení, které může zvýraznit tyto nepříjemné pocity.

V dnešní době je tedy důležité, aby byla menstruace vnímána jako normální a přirozený jev, a měla by být otevřeně diskutována a respektována ve společnosti.