Časté otázky

Nitroděložní tělísko a menstruační kalíšek

Je bezpečné používat menstruační kalíšek spolu s nitroděložním antikoncepčním tělískem?

Víme, že je mnoho uživatelek kalíšků, které bez problémů používají kalíšek i s nitroděložním antikoncepčním tělískem (IUD/IUS).

Bohužel ale existují i případy, kdy došlo při použití těchto dvou prostředků k uvolnění nitroděložního tělíska. Mohlo to být zapříčiněno díky nesprávnému zavedení kalíšku (příliš hluboko), anatomickým faktorům (např. níže posazený čípek) nebo jen odmítnutí těla daného tělíska.

Doporučujeme poradit se s ošetřujícím lékařem, zdravotní sestrou nebo gynekologem.

Pokud jste se rozhodli oba prostředky používat společně, promyslete následující informace:

•  Mezi kalíškem a čípkem musí být vždy volný prostor. Máte-li nízko posazený čípek, nemusíte mít v pochvě dostatek místa na to, aby kalíšek YUUKI přilnul k poševním stěnám a fungoval současně s nitroděložním antikoncepčním tělískem. Nicméně ze zkušeností mnoha uživatelek víme, že naše kalíšky používají dívky s výše položeným čípkem. Nejste-li si jista polohou čípku nebo potřebujete-li další informace, obraťte se na svého gynekologa pro danou informaci.

•  Po každé menstruaci překontrolujte, že stále cítíte vlákna tělíska. Pokud vlákna necítíte nebo máte pocit, že se nitroděložní antikoncepční tělísko posunulo či vám způsobuje/způsobilo bolest, používejte jinou formu antikoncepce, jako např. kondom, dokud si nenecháte tělísko zkontrolovat lékařem nebo zdravotníkem.

Aké veľkosti sú k dispozícii a ktorý by som si mala objednať?

Kalíšky Yuuki ponúkame v dvoch veľkostiach:

  • č. 1 - malý (dievčatá a ženy pred pôrodom a do 28 rokov),
  • č. 2 - veľký (ženy po pôrode, pre ženy majúce pravidelný sexuálny život a pre ženy nad 28 rokov.

Rozdiel medzi nimi je jedným z najväčších v porovnaní s ostatnými výrobcami. Väčšina spoločností ponúka dve veľkosti.

Viac informácií nájdete v článku "Ako vybrať veľkosť kalíšku".

Image 0

Aká je životnosť kalíška?

Kalíšky Yuuki sú vyrobené z lekárskeho silikónu, ktorý má životnosť 5 - 15 rokov, záleží teda na manipuláciu, a ako sa o kalíšok budete starať. Dôležité je pred každou menštruáciou kalíšok vyvariť. Kalíšok je z rovnakého silikónu, ktorý sa implantuje do ľudského tela počas rôznych operácií. Niektoré spoločnosti odporúčajú výmenu raz za rok, ale ak dodržiavate inštrukcie k zaobchádzaniu, nie je to nutné.

Môže kalíšok tiecť?

Nie, žiadny strach. Keď ho správne vložíte a včas vyprázdnite, nič také nehrozí. Stačí, keď kalíškom po vsunutí málinko otočíte a potiahnite, aby ste mali istotu , že tam vznikol podtlak, vďaka ktorému priľne k stene pošvy. Chce to len trochu praxe a uvidíte, že to nie je nič zložitého.

Ako často musím kalíšok vyprázdňovať?

Záleží na vašej menštruácie, každá žena ju má inak silnú. Pokiaľ ju máte priemernú až silnú, kalíšok by mal byť v pohode od 3 do 10 hodín. S veľmi slabú menštruáciou až 12 hodín. Pri silnejších dňoch vyprázdňujte kalíšok častejšie.

Ak ste už vyskúšala veľký kalíšok a musíte ho vyprázdňovať každé 3 hodiny, máte extrémne silnú periódu. Nemusí to znamenať žiadny problém, ale skúste si o tom pohovoriť s vaším lekárom. Sú prostriedky, ktoré pomáhajú kontrolovať veľmi silnú menštruáciu.


Je možné, že kalíšek při používání budu cítit?

Nemusíte se bát, většina žen ho necítí, zvlášť když odstřihnou jeho stopku. Některé o něm ví, stejně jako když mají tampon. Ale kalíšek je měkký a když budete mít správnou velikost a typ a správně ho zavedete, neměla byste cítit žádnou bolest ani nepříjemný pocit.

Jak poznám, že je kalíšek ve správné pozici a utěsněný?

Jednoduše, nevkládejte kalíšek přímo vzhůru, pochva směřuje ke konečníku, kalíšek tedy naklánějte tímto směrem. Pro kontrolu, jestli je utěsněný, uchopte stopku a zkuste jím pootočit a případně přejet prstem po hraně, abyste se ujistila, že je v oválném tvaru.

Pokud jde kalíškem otočit, tak k utěsnění nedošlo. Zkuste s ním opatrně pohnout nahoru a dolů. Mělo by se tam dostat trochu vzduchu, který pomůže kalíšek utěsnit.

Musím svůj kalíšek sterilizovat?

Ano, sterilizaci vám určitě doporučujeme. Kalíšek byste měla denně mýt teplou vodou a neparfémovaným mýdlem. Také je potřeba ho před začátkem každé menstruace 5-10 minut vyvařit.

Jak sterilizovat kalíšek?

Občas se může stát, že budete na místě, kde není vhodné vyvářet kalíšek v běžném hrnci na vaření. V tomto případě doporučujeme naše sterilizační krabičky, které slouží jak pro skladování kalíšku během menstruačního cyklu, tak pro sterilizaci kalíšku v mikrovlnné troubě. Určitě nedoporučujeme žádné chemické prostředky (Savo, peroxid).

V práci máme gelové mýdlo, můžu ho použít k omytí kalíšku?

Důležité je, aby mělo neutrální pH (klasické gelové mýdlo bohužel nedoporučujeme, ale jestli má neutrální pH, tak ano).  

Ale nic se neděje, pokud si nejste jistá, kalíšek vyčistěte jen čistou vodou a až se vrátíte domů, provedete řádné vyčištění (také můžete navlhčit papírový ubrousek a kalíšek jím vytřít).

Jak mám čistit kalíšek na veřejných toaletách?

Úplně stejně jako doma, ale vezměte s sebou láhev vody nebo vlhký papírový ubrousek pro očištění před dalším použitím. Řádné vyčištění kalíšku můžete provést, až se vrátíte domů.

Čo znamená toxický šokový syndróm? A spôsobujú ho kalíšky?

Nemusíte mať strach, menštruačné kalíšky TSS na rozdiel od tampónov nespôsobujú .

Túto nebezpečnú chorobu spôsobuje baktéria, ktorá sa množia vnútri absorpčných materiálov, ako sú práve tampóny. Ak ich používate, buďte opatrná a nepodceňujte tieto príznaky: silná chrípka, bolesti svalov, kŕče žalúdka, bolesti hlavy a krku, náhle zvýšenie teploty nad 39 ° C, hnačky a vracanie, náhle poklesy tlaku a rýchly srdcový tep často s pocitmi slabosti, točenie hlavy, vyrážky (tá môže byť buď na niekoľkých miestach tela alebo len na špecifických, ako sú podpazušie a triesla).

Může se ve mne kalíšek zaseknout nebo “ztratit”?

Ne, z toho vůbec nemusíte mít strach, kalíšek je flexibilní. Pokud dostatečně odstraníte podtlak, půjde lehce vyjmout. A ztratit se ve vás nemůže, protože ho pevně obepínají poševní svaly, které tvoří “pouzdro”, kde je kalíšek “uložený”.


Mám problémy s vyjímáním kalíšku, co mám dělat?

To se stává opravdu výjimečně, pravděpodobně se vám nepodařilo odstranit podtlak, který zajišťuje utěsnění kalíšku. Nejdřív se zkuste co nejvíc uvolnit. Jestli to nepomůže, zkuste podřepnout nebo se předklonit pro zajištění dosažitelnosti kalíšku. Pokud se vám nepodaří vyndat kalíšek bez toho, aby se rozlil, skočte do sprchy, zmáčkněte stěnu kalíšku a vyjměte. Nemusíte mít obavy, jde o ojedinělou situaci a je to jen otázka cviku.