Syndrom toxického šoku

Co to je syndrom toxického šoku "TSS"?

Syndrom toxického šoku (TSS) je závažné onemocnění, které se obvykle vyskytuje u žen, zejména těch, které používají tampony během menstruace. TSS může také postihnout muže, ženy v období po porodu nebo osoby, které utrpěly popáleniny nebo zranění.

Příznaky TSS mohou zahrnovat horečku, zvracení, průjem, bolesti hlavy, zarudnutí kůže, zarudnutí očí, vyrážky, nevolnost a závratě. V některých případech může být TSS život ohrožující, protože může vést k selhání orgánů.

Příčinou TSS je produkce toxinů bakterií Staphylococcus aureus nebo Streptococcus pyogenes, které se mohou šířit krví a infikovat různé orgány těla. Při používání tamponů mohou být tyto bakterie usazeny na vláknech tamponů a mohou se šířit dále do těla.

Prevence TSS zahrnuje používání nízkoporézních tamponů, pravidelné výměny tamponů, dodržování hygienických zásad při používání tamponů a pravidelnou hygienu rukou.

Image 1

Léčba TSS zahrnuje hospitalizaci a podávání antibiotik k potlačení infekce. V některých případech mohou být nutné i další léčebné postupy, jako jsou intravenózní infuze tekutin, podávání kortikosteroidů k potlačení zánětu a symptomatická léčba, jako jsou léky proti bolesti a horečce.

Je důležité si uvědomit, že TSS není běžné onemocnění a vyskytuje se velmi zřídka. Nicméně, je důležité být si vědoma příznaků TSS a dodržovat hygienické zásady při používání tamponů.

Pokud jste se v minulosti setkali s TSS nebo máte náchylnost k této nemoci, měli byste konzultovat s lékařem o nejlepších možnostech pro vás. V tomto případě by mohla být vhodná alternativní řešení, jako jsou například menstruační kalíšky nebo látkové vložky.

V každém případě, pokud máte podezření na TSS, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, aby se zabránilo vážným následkům.