Časté dotazy

Nitroděložní tělísko a menstruační kalíšek

Je bezpečné používat menstruační kalíšek spolu s nitroděložním antikoncepčním tělískem?

Víme, že je mnoho uživatelek kalíšků, které bez problémů používají kalíšek i s nitroděložním antikoncepčním tělískem (IUD/IUS).

Bohužel ale existují i případy, kdy došlo při použití těchto dvou prostředků k uvolnění nitroděložního tělíska. Mohlo to být zapříčiněno díky nesprávnému zavedení kalíšku (příliš hluboko), anatomickým faktorům (např. níže posazený čípek) nebo jen odmítnutí těla daného tělíska.

Doporučujeme poradit se s ošetřujícím lékařem, zdravotní sestrou nebo gynekologem.

Pokud jste se rozhodli oba prostředky používat společně, promyslete následující informace:

•  Mezi kalíškem a čípkem musí být vždy volný prostor. Máte-li nízko posazený čípek, nemusíte mít v pochvě dostatek místa na to, aby kalíšek YUUKI přilnul k poševním stěnám a fungoval současně s nitroděložním antikoncepčním tělískem. Nicméně ze zkušeností mnoha uživatelek víme, že naše kalíšky používají dívky s výše položeným čípkem. Nejste-li si jista polohou čípku nebo potřebujete-li další informace, obraťte se na svého gynekologa pro danou informaci.

•  Po každé menstruaci překontrolujte, že stále cítíte vlákna tělíska. Pokud vlákna necítíte nebo máte pocit, že se nitroděložní antikoncepční tělísko posunulo či vám způsobuje/způsobilo bolest, používejte jinou formu antikoncepce, jako např. kondom, dokud si nenecháte tělísko zkontrolovat lékařem nebo zdravotníkem.

Jaké velikosti jsou k dispozici a který bych si měla objednat?

Kalíšky Yuuki nabízíme ve dvou velikostech:

  • č. 1 - malý (dívky a ženy před porodem a do 28 let),
  • č. 2 - velký (ženy po porodu, pro ženy mající pravidelný sexuální život a pro ženy nad 28 let).

Rozdíl mezi nimi je jedním z největších v porovnání s ostatními výrobci. Většina společností nabízí dvě velikosti.

Více informací najdete v článku "Jak vybrat velikost kalíšku".

Kalíšek mi přijde velký, bolí to během zavádění a vyndávání?

Nemusíte mít obavy, když budete postupovat správně a opatrně, tak by to bolet nemělo. Kalíšek můžete při zavádění zvlhčit vodou nebo lubrikačním gelem. Při vyndávání zmáčkněte spodek kalíšku, aby se uvolnil podtlak, a vyjměte opatrně ven.


Image 0

Jaká je životnost kalíšku?

Kalíšky Yuuki jsou vyrobené z lékařského silikonu, který má životnost 5 - 15 let, záleží tedy na manipulaci, a jak se o kalíšek budete starat. Důležité je před každou menstruací kalíšek vyvařit. Kalíšek je ze stejného silikonu, který se implantuje do lidského těla během různých operací. Některé společnosti doporučují výměnu jednou za rok, ale jestli dodržujete instrukce k zacházení, není to nutné.

Může kalíšek téct?

Ne, žádný strach. Když ho správně vložíte a včas vyprázdníte, nic takového nehrozí. Stačí, když kalíškem po vsunutí malinko otočíte a popotáhnete, abyste měla jistotu, že tam vznikl podtlak, díky kterému přilne ke stěně pochvy. Chce to jen trochu praxe a uvidíte, že to není nic složitého.

Jak to, že kalíšek zůstává ve stejné pozici?

Kalíšek je upevněný díky poševním svalům a díky slabému podtlaku, který se uvnitř tvoří.

Jak často musím kalíšek vyprazdňovat?

Záleží na vaší menstruaci, každá žena ji má jinak silnou. Pokud ji máte průměrnou až silnou, kalíšek by měl být v pohodě od 3 do 10 hodin. S velmi slabou menstruací až 12 hodin. Při silnějších dnech vyprazdňujte kalíšek častěji.

Pokud jste již vyzkoušela velký kalíšek a musíte ho vyprazdňovat každé 3 hodiny, máte extrémně silnou periodu. Nemusí to znamenat žádný problém, ale zkuste si o tom promluvit s vaším lékařem. Jsou prostředky, které pomáhají kontrolovat velmi silnou menstruaci.


Mám silnou menstruaci, můžu používat kalíšek?

Bez obav můžete, jen vyprazdňujte kalíšek častěji nebo zvolte větší velikost.

Je možné, že kalíšek při používání budu cítit?

Nemusíte se bát, většina žen ho necítí, zvlášť když odstřihnou jeho stopku. Některé o něm ví, stejně jako když mají tampon. Ale kalíšek je měkký a když budete mít správnou velikost a typ a správně ho zavedete, neměla byste cítit žádnou bolest ani nepříjemný pocit.

Jak poznám, že je kalíšek ve správné pozici a utěsněný?

Jednoduše, nevkládejte kalíšek přímo vzhůru, pochva směřuje ke konečníku, kalíšek tedy naklánějte tímto směrem. Pro kontrolu, jestli je utěsněný, uchopte stopku a zkuste jím pootočit a případně přejet prstem po hraně, abyste se ujistila, že je v oválném tvaru.

Pokud jde kalíškem otočit, tak k utěsnění nedošlo. Zkuste s ním opatrně pohnout nahoru a dolů. Mělo by se tam dostat trochu vzduchu, který pomůže kalíšek utěsnit.

Můžu se s kalíškem koupat a sprchovat?

Ano, bez obav můžete.

Musím svůj kalíšek sterilizovat?

Ano, sterilizaci vám určitě doporučujeme. Kalíšek byste měla denně mýt teplou vodou a neparfémovaným mýdlem. Také je potřeba ho před začátkem každé menstruace 5-10 minut vyvařit.

Jak sterilizovat kalíšek?

Občas se může stát, že budete na místě, kde není vhodné vyvářet kalíšek v běžném hrnci na vaření. V tomto případě doporučujeme naše sterilizační krabičky, které slouží jak pro skladování kalíšku během menstruačního cyklu, tak pro sterilizaci kalíšku v mikrovlnné troubě. Určitě nedoporučujeme žádné chemické prostředky (Savo, peroxid).

Musím kalíšek vyndat, když jdu na toaletu?

Vůbec nemusíte ani v případě malé, ani velké strany.

V práci máme gelové mýdlo, můžu ho použít k omytí kalíšku?

Důležité je, aby mělo neutrální pH (klasické gelové mýdlo bohužel nedoporučujeme, ale jestli má neutrální pH, tak ano).  

Ale nic se neděje, pokud si nejste jistá, kalíšek vyčistěte jen čistou vodou a až se vrátíte domů, provedete řádné vyčištění (také můžete navlhčit papírový ubrousek a kalíšek jím vytřít).

Jak mám čistit kalíšek na veřejných toaletách?

Úplně stejně jako doma, ale vezměte s sebou láhev vody nebo vlhký papírový ubrousek pro očištění před dalším použitím. Řádné vyčištění kalíšku můžete provést, až se vrátíte domů.

Co dělat, když nemám v dosahu pitnou vodu na omytí?

Kalíšek můžete výjimečně očistit i ubrouskem nebo toaletním papírem a poté provést důkladné očištění doma.

Může dívka, která ještě neměla pohlavní styk, používat kalíšek?

Možné to určitě je, ale je dobré vědět, že kalíšek změní panenskou blánu.


Jsem těhotná, ale stále někdy špiním, mohu používat kalíšek?

V době těhotenství byste kalíšek neměla používat, a to ani v časném stádiu.

Jsem chvilku po porodu, můžu používat kalíšek?

Bohužel to kvůli postnatálnímu krvácení nejde. Počkejte minimálně 6 týdnů a zase si budete užívat pohodlí, na které jste zvyklá.


Procházím menopauzou a moje perioda je dost nepravidelná, můžu i tak používat kalíšek?

Samozřejmě a možná zjistíte, že vám to ještě pomůže. Některé ženy mají během menopauzy silné křeče a jejich perioda je někdy silnější a jindy slabší. Svislost a komfort kalíšku a jeho reliéf mnoha ženám pomohla snášet tyto křeče snadněji.

Mám alergii/jsem citlivá na latex, mohu kalíšek používat?

Ano, úplně bez problémů. Náš kalíšek Yuuki je vyrobený ze silikonu určeného pro zdravotnictví a ne z latexu.

Co znamená toxický šokový syndrom? A způsobují ho kalíšky?

Nemusíte mít strach, menstruační kalíšky TŠS na rozdíl od tampónů nezpůsobují.

Tuto nebezpečnou nemoc způsobuje bakterie, která se množí uvnitř absorpčních materiálů, jako jsou právě tampóny. Pokud je používáte, buďte opatrná a nepodceňujte tyto příznaky: silná chřipka, bolesti svalů, křeče žaludku, bolesti hlavy a krku, náhlé zvýšení teploty nad 39 °C, průjmy a zvracení, náhlé poklesy tlaku a rychlý srdeční tep často s pocity slabosti, točení hlavy, vyrážka (ta může být buď na několika místech těla nebo jen na specifických, jako jsou podpaží a třísla).

Mám nahnutou dělohu, můžu i tak používat kalíšek?

Ano, určitě můžete, jen je potřeba najít ten správný úhel, který vám bude nejvíc vyhovovat.


Nemůžu používat tampony, protože ve mně zůstanou. Budu mít stejný problém s kalíškem?

To se nedá přesně říct, zjistíte to až vyzkoušením kalíšku. U každé ženy to je individuální. Jestli váháte nad tím, jakou zvolit velikost, využijte naší nabídky dvou kalíšků za speciální cenu.

Mám endometriózu, můžu používat kalíšek?

Ano, je to naprosto bezpečné. Možná jste zaslechla, že kalíšky mohou způsobovat tyto problémy, ale nikdy a nikde se to nepotvrdilo, jsou to jen spekulace.


Může se ve mne kalíšek zaseknout nebo “ztratit”?

Ne, z toho vůbec nemusíte mít strach, kalíšek je flexibilní. Pokud dostatečně odstraníte podtlak, půjde lehce vyjmout. A ztratit se ve vás nemůže, protože ho pevně obepínají poševní svaly, které tvoří “pouzdro”, kde je kalíšek “uložený”.


Mám problémy s vyjímáním kalíšku, co mám dělat?

To se stává opravdu výjimečně, pravděpodobně se vám nepodařilo odstranit podtlak, který zajišťuje utěsnění kalíšku. Nejdřív se zkuste co nejvíc uvolnit. Jestli to nepomůže, zkuste podřepnout nebo se předklonit pro zajištění dosažitelnosti kalíšku. Pokud se vám nepodaří vyndat kalíšek bez toho, aby se rozlil, skočte do sprchy, zmáčkněte stěnu kalíšku a vyjměte. Nemusíte mít obavy, jde o ojedinělou situaci a je to jen otázka cviku.

Rozlije se kalíšek nebo může se stát, že bych se ušpinila při jeho vyjímání?

Je možné, že prvních pár vyjímání nemusí proběhnout úplně perfektně, ale nebojte se, je to jen otázka praxe.


Mám dlouhé nehty, mohu i tak používat kalíšek?

Určitě můžete, silikon je dostatečně silný, aby ho nehty nepoškodily, ale pro jistotu buďte opatrná.

Kde bych měla skladovat kalíšek, když ho zrovna nepoužívám?

Po očištění a sterilizaci ho uložte do čistého látkového sáčku nebo prodyšné krabičky. Nikdy ho neskladujte v igelitovém sáčku.

Pokud si objednám kalíšek, přijde v diskrétním balení?

Buďte úplně bez obav, přijde.

Můžu prát plátěný pytlík, který dodáváte ke kalíšku?

Ano, pytlíky vyrobené z bavlny můžete prát v pračce i v ruce. Sáčky ze saténu perte radši v ruce.

Mohu souložit během používání kalíšku?

Ne, to bohužel nemůžete, protože kalíšek je ve spodní části pochvy a mohla by se změnit jeho poloha.

Můžu použít menstruační kalíšek jako antikoncepci?

To bohužel určitě ne, spolehněte se na jinou ochranu.

Je možné si mezi sebou řádně sterilizovaný kalíšek půjčovat?

Možná jste slyšela, že to zkoušejí ženy v některých zemích s nižší životní úrovní. My to ale určitě nedoporučujeme, je zde riziko přenosu zdravotních problémů, zvlášť, když není zajištěna 100% sterilizace.

Mohu procvičovat zandávání a vyndávání kalíšku ještě před začátkem menstruace?

Klidně můžete a dokonce vám to doporučujeme. Je lepší, když budete zvládat techniku před začátkem periody, a je to bezpečné.

Jaký druh lubrikantu mám použít pro lehčí vsouvání?

Jakýkoli, jen pozor, musí být na vodní bázi. Tuto informaci najdete na obalu lubrikačního gelu. Určitě nepoužívejte lubrikanty s oleji a s obsahem cukru.