Kalíšek nebo tampon?

V každé ženské kabelce dnes najdete – kromě jiných nezbytností – i pohotovostní vložku nebo tampon. A přestože právě ty patří mezi nejpoužívanější hygienické ženské potřeby, o svoje místo se hrdě hlásí i menstruační kalíšky.

První kalíšky se vyráběly už v 80. letech 20. století, tudíž nejsou úplnou novinkou. U českých žen ale nachází oblibu teprve v posledních letech. Důvodem mohou být stále nevyjasněné otázky, mýty a pochybnosti, které ženy právem mají. Pojďme je uvést na pravou míru.

Image 1

Seznamte se, prosím

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka, která plnohodnotně nahrazuje tampony a vložky. Podobně jako tampon se vkládá do pochvy, ale na rozdíl od něj krev nevsakuje, ale sbírá. Po několika hodinách se kalíšek musí vyjmout, krev se vylije a opláchnutý kalíšek se může opět zavést. Znovupoužitelnost je jedna z prvních předností kalíšku. Ta další potěší vaši peněženku.

Během svého života žena použije až 14.000 tamponů. To není zrovna málo. U kalíšku se jedná o kusy, protože při správné péči je funkční 510 let. Tím dostává o něco větší jednorázový nákup (cca 400 Kč) nový rozměr. Nejen, že se vám investice vrátí během 67 měsíců, ale rapidně snížíte množství odpadu a tím prospějete i životnímu prostředí.

Další velké plus je materiál. Menstruační kalíšek je vyroben ze zdravotního silikonu. Je měkký, přizpůsobivý a není napuštěn žádnými deodoranty ani superabsorbenty. Krev nemá šanci začít reagovat s žádnými látky, které by mohly negativně ovlivnit zdraví.

Průhledné: Menstruační kalíšek CLASSIC  |  Menstruační kalíšek SOFT

Barevné: Menstruační kalíšek RAINBOW Line  |  Menstruační kalíšek RAINBOW Jolly


5 plus pro menstruační kalíšek

Pokud si žena najde správný kalíšek, tak o něm během svého cyklu ani neví a může se věnovat svým aktivitám, jak je zvyklá. Mnoho sportovkyň si kalíšek pochvaluje při plavání, běhu i jízdě na kole. Ženy se silnou menstruací si tak zvýší jistotu během spánku a těhotné ženy ho s oblibou používají při návštěvě bazénu, aby zabránily chlorované vodě přístup k děložnímu čípku.

  • Materiál kalíšku znemožňuje ulpívání bakterií. Riziko vzniku mykóz či nebezpečného syndromu toxického šoku (TSS) se oproti tamponu rapidně snižuje.
  • Kalíšek nevysušuje poševní sliznici. Tampon, který je vyrobený ze savých materiálů, mnohem více narušuje přirozené vaginální prostředí.
  • Kalíšek při používání neuvolňuje na stěny sliznice žádná syntetická vlákna, která jsou běžnou součástí tamponů a vložek.
  • Kalíšek je hladký. Na rozdíl od tamponu nedochází k mechanickému poškození vaginy při jeho používání.
  • I když jsou kalíšky vyráběny chemickou cestou, nehrozí u nich riziko přenosu chemikálií do těla jako u běžných konvenčních vložek a tamponů: insekticidy či herbicidy z bavlny, dioxiny vznikající bělením bavlny či celulózy chlórem a další škodliviny z parfemací či barviv.

Průhledné: Menstruační kalíšek CLASSIC  |  Menstruační kalíšek SOFT

Barevné: Menstruační kalíšek RAINBOW Line  |  Menstruační kalíšek RAINBOW Jolly