Ladybird – 2. díl – Pocity a zkušenosti

Svůj první menstruační kalíšek jsem si pořídila asi před dvěma lety a druhý přibližně před rokem. Myslím, že jsem teď ve fázi, kdy už jsem se s kalíšky sžila a vím, co od nich můžu čekat a jsem s nimi maximálně spokojená. Začátky ale nebyly jednoduché.

Přestože jsem měla načteno, vyskytlo se hned několik problémů. Všechny jsem ale zdárně zvládla a protože člověka většinou potěší, když zjistí, že není jediný, kdo má problémy, chci se s vámi o ně podělit. 


Image 0
Moje kalíšky – zleva – Mooncup a YUUKI


Zavádění

Se zaváděním kalíšku jsem ze začátku bojovala, hlavně s hloubkou zavedení. Tady vám jsou všechny návody na nic. Každý musí najít ten svůj. Nevěděla jsem, do jaké hloubky ho mám zasunout. Vlastně mi vůbec nešel zasunout nijak zvlášť hluboko. Pořád jsem ho cítila, vadila mi stopka, nebo vylézal, protékal… A když jsem se ho pokusila zavést dál, rozvinul se stejně už „na kraji“. Takže jsem různě zkoušela, jak nejlépe na to. Musela jsem přijít na ten svůj správný gryf a pozici. Teď už zavádím bez problémů. Nejvíc mi vyhovuje něco mezi pozicí demi-plie a grand-plije. A vím, že kalíšku je nejlépe, když má spodek kousek za vchodem. Časem jsem se přesvědčila o tom, že je potřeba, abych slyšela při rozvinování takový ten „vcucující“ zvuk. Když si přesto nejsem jistá, zda se kalíšek rozvinul správně, obkroužím ho prstem a je to, drží na svém místě.

Stopka

Stopku (u obou mých kalíšků jsou ohebné), jsem postupně u obou kalíšků zkracovala a zkracovala, až jsem ji nakonec ustřihla celou. Neustále jsem ji cítila, jak nepříjemně tlačí a vadí. Takže šla pryč. Jak je jasné už z předchozího popisu o zavádění kalíšku, nemám problém nahmatat spodek kalíšku. Pak mírně zmáčknu, aby se kalíšek uvolnil, a vytáhnu. V tomto je vidět, jak jsme každá jiná. Některé ženy trápí, že kalíšek jim zajede hluboko a vybírají dlouhou stopku a jiné, jako já, ji vůbec nepotřebují. Intimka jako pojistka.

Od začátku používám kalíšek s vložkou. Pro jistotu. Cítím se pak víc psychicky v pohodě. Než jsem vychytala zavádění, tak protékal víc. Teď už se mi stane jen zřídka, že je intimka špinavá. Pokud se to stává, bývá to nejčastěji ze začátku cyklu, pak už dobré. Nevím čím to je, říkám si, že jsou možná ještě zbytky krve, které byly na stěnách před zavedením kalíšku. Třeba by se problém vyřešil, pokud bych zavedla kalíšek již před menstruací, ale k tomu jsem se ještě nedopracovala. Vylévání

Vylévání a vyplachování kalíšku pro mě od začátku představuje problém. Úplně prvně jsem řešila, jak to udělám, když doma nemáme spojený záchod s koupelnou?  Jak přejdu z jedné místnosti do druhé tak, aniž bych si ušpinila prádlo? To byl druhý důvod, proč jsem také používala intimky. Kalíšek jsem schovávala v ruce, aby mě nikdo neviděl a neukápla jsem. Na toto někdo radí dát na toaletu (místo koše) petku s vodou. Já jsem to nakonec vyřešila tak, že kalíšek vylévám až v koupelně. A nejpohodlnější je sprcha. První dva dny vylévám asi třikrát denně, pak už stačí jen dvakrát – dopoledne a večer.

Problém s vyléváním ale zůstává někde na cestách, na návštěvách apod. Teď jsem viděla, že dělají skládací kelímek na použitý kalíšek. Doma si do něj dáte čistý kalíšek a na cestách ho vyměníte za ten použitý. Obsah vylijete do toalety. Odpadá tím problém s vymýváním kalíšku. Ale zas je to problém, že ho musíte mít dva a mít druhý u sebe.

Kalíšek k nám ale není přirostlý a vždy je možnost volby. Proto, když jsem jela s kamarádkou na chalupu, kde nebyla ani voda, ani elektrika a jen suchý záchod, vzala jsem vložky. Výjimky ale v tomto případě nedělají pravidlo :-)


Image 1
Moje kalíšky – zleva – Mooncup a YUUKIPlusy

 • Cítím se přirozeně
 • Nic mě nezavazí, neposouvá se
 • Nemusím se bát, že zapomenu při odchodu z domu hygienické potřeby
 • Necítím zápach
 • Jsem čistá
 • Ušetřím

Mínusy

 • Vždy je riziko, že se kalíšek uvolní a začne protékat (ale u vložek je riziko ušpinění stále větší)
 • Teď se začaly vyskytovat na internetu články, že kalíšek není zdraví, což ale nemůžu posoudit


Co jsem už všechno s kalíšky zvládla

 • Romantický víkend s manželem k výročí svatby – koupel, saunu, masáže...
 • Projížďky na kole
 • Aqualand

Co se u mě změnilo

Jak jsem psala v 1.díle, úplně to nejvíc, co mi kalíšek přinesl je svoboda. Užívám si spaní bez kalhotek, necítím žádné nepříjemné pachy, nic mě netlačí ani se neposouvá, nic se nedostává mimo potřebnou savou oblast. Nemusím myslet na nákup hygienických potřeb. Finanční výhody jsou příjemný bonus. Nemusím myslet na to, že musím mít pořád u sebe vložky či tampóny. Jedinou výjimkou, kdy mám vložku raději u sebe, je začátek menstruace. Nemám úplně přesný cyklus a zavádění kalíšku dopředu mi zatím nevyhovuje. Tak nějak chci vědět, kdy to na mě přišlo a myšlenka, že vyndávám a zandávám kalíšek pořád dokola a zkoumám jestli „už“, se mi nelíbí.

Závěr je úžasný

Kalíšek necítím, zůstávám čistá, můžu ho mít zavedený pořád i přes noc. Navíc před partnerem v ložnici se cítím jistěji a necítím zábrany během intimností…

Zkuste to taky!

P.S. Snad jsem na nic nezapomněla. Kdyby jo, napiště dotazy na kreativnesladybird@gmail.com.