Menstruační kalíšek a ekologie

Existuje několik způsobů, jak menstruační kalíšek přispívá k ochraně životního prostředí.

Menstruační kalíšek, je ekologická alternativa k tradičním menstruačním vložkám nebo tamponům. Jedná se o malý kalíšek vyrobený z lékařského silikonu nebo jiného bezpečného materiálu, který se vkládá do pochvy během menstruace k zachycení menstruační krve.

Existuje několik způsobů, jak menstruační kalíšek přispívá k ochraně životního prostředí:

Snížení odpadu: Tradiční vložky a tampony jsou jednorázové produkty, které se po použití vyhazují do odpadu. Odhaduje se, že žena může vyprodukovat až 11 000 vložek nebo tamponů. Naopak menstruační kalíšek je opakovaně použitelný a může vydržet několik let. To znamená, že se generuje mnohonásobně méně odpadu.


Šetrnost k vodě: Výroba tamponů a vložek vyžaduje velké množství vody. Podle některých odhadů se k výrobě jednoho tamponu spotřebuje až 5 litrů vody. Menstruační kalíšek je dlouhodobě použitelný, což snižuje spotřebu vody spojenou s menstruačními produkty.


Snížení chemikálií: Tradiční tampony a vložky jsou často vyrobeny z běžných hygienických materiálů, které mohou obsahovat chemikálie jako například bělidla, parfémy a plastové přísady. Tyto chemikálie se mohou uvolňovat během používání a mít negativní dopad na životní prostředí. Menstruační kalíšek je obvykle vyroben z hypoalergenního silikonu, který neobsahuje tyto chemikálie.


Dlouhodobá investice: I když je pořízení menstruačního kalíšku původně dražší než nákup jednorázových vložek nebo tamponů, dlouhodobě představuje finanční úsporu. Protože kalíšek je opakovaně použitelný a může vydržet několik let, nemusíte pravidelně kupovat nové menstruační produkty.


Image 1
 

Dalšími faktory, které přispívají k ekologické výhodnosti menstruačních kalíšků, jsou následující:

Snížení energetického zatížení: Výroba tamponů a vložek vyžaduje energii a paliva. Používáním menstruačního kalíšku se snižuje celková energetická spotřeba spojená s výrobou a distribucí jednorázových produktů.


Odpad není znečištěný: Tradiční vložky a tampony mohou obsahovat plastové a nebiologicky rozložitelné materiály. Tyto materiály mohou skončit v odpadních vodách nebo na skládkách a přispět k znečištění životního prostředí. Menstruační kalíšky neobsahují žádné plastové složky a nevytvářejí nebiologicky rozložitelný odpad.


Žádné balení: Tradiční menstruační produkty jsou obvykle baleny v plastových obalech a krabicích. Používání menstruačního kalíšku nevyžaduje žádné balení, což snižuje spotřebu plastu a kartonu.


Udržitelnost: Menstruační kalíšky mohou být vyrobeny z bezpečných a ekologicky šetrných materiálů, jako je medicínský silikon. Tyto materiály jsou často recyklovatelné a mohou se upravovat bez negativního dopadu na životní prostředí.


Je však třeba poznamenat, že každý produkt má své vlastní ekologické a udržitelnostní aspekty. Některé ženy mohou mít zdravotní nebo komfortní důvody, které je vedou k používání tradičních vložek nebo tamponů. Důležité je, aby si každá žena vybrala menstruační produkt, který nejlépe vyhovuje jejím individuálním potřebám a zároveň bere v úvahu i environmentální dopady.