Menstruační kalíšek ze silikonu nebo z TPE?

Taky jste řešila otázku jestli si koupit menstruační kalíšek vyrobený ze silikonu nebo z TPE (termoplastycký elastomer)?

Menstruační kalíšky se vyrábí ze silikonu nebo TPE (termoplastický elastomer). Oba tyto materiály jsou elastomery, které se používají v různých průmyslových odvětvích, včetně lékařského, potravinářského, automobilového a spotřebního průmyslu. Hlavní rozdíly mezi menstruačním kalíškem vyrobeným z TPE a silikonu jsou tyto:

Image 1

Materiálové vlastnosti:
TPE (termoplastický elastomer) je termoplastický materiál, který lze snadno recyklovat a znovu tvarovat za použití tepla. Má vynikající elasticitu a pevnost.
Silikon je nejčastějším materiálem pro menstruační kalíšky a je znám svou vyšší odolností proti deformaci, což znamená, že si udržuje svůj tvar i při stlačení nebo ohýbání. TPE je také elastický, ale obecně je měkčí než silikon. Silikon má vynikající odolnost vůči chemikáliím a je biokompatibilní, což znamená, že je často používán v lékařství a potravinářském průmyslu.
Použití:
TPE se běžně používá v různých aplikacích, jako jsou rukojeti nářadí, těsnění, obaly a další spotřební zboží.
Silikon se často používá v lékařských implantátech, pečicích formách, těsněních, hadicích a dalších výrobcích, které vyžadují vysokou tepelnou odolnost a odolnost vůči chemikáliím.
Zpracování:
TPE je citlivější na teplotu než silikon a lze jej snadno tvarovat a recyklovat.
Silikon je zpravidla složitější na zpracování a vyžaduje specializované technologie pro formování a vulkanizaci.
Cena:
TPE je obvykle cenově dostupnější než silikon. Z tohoto důvodu by měly být kalíšky z TPE levnější.
Údržba a čištění:
Oba tyto materiály jsou bezpečné a snadno čistitelné. Silikonové kalíšky jsou většinou odolnější proti skvrnám a odolávají vyšším teplotám sterilizace. TPE kalíšky jsou měkčí a náchylnější k výskytu skvrn.
Citlivost a alergie:
Některé ženy mohou mít citlivost nebo alergické reakce na určité látky. Silikon obecně vykazuje menší pravděpodobnost alergických reakcí než TPE. Pokud jste citlivá na nějaký z těchto materiálů, je nejlepší, před výběrem kalíšku, konzultovat váš problém s lékařem.

Při výběru mezi kalíškem vyrobeným z TPE a silikonem je důležité zvážit vaše individuální potřeby a preference. Měli byste také vždy dodržovat pokyny výrobce pro použití, čištění a údržbu kalíšku a zajistit tak jeho dlouhou životnost a bezpečnost.