Pravidla pro použití opalovacího krému

Použití opalovacího krému je důležité pro ochranu pokožky před škodlivými účinky slunečního záření. Zde jsou některá základní pravidla pro použití opalovacího krému.

Výběr správného faktoru ochrany před slunečním zářením (SPF): SPF označuje úroveň ochrany proti UVB záření. Doporučuje se používat opalovací krém s minimálním SPF 30. Pokud máte citlivou nebo světlou pokožku, může být vhodné použít vyšší SPF.


Aplikujte dostatečné množství: Aplikujte opalovací krém rovnoměrně na celou odkrytou pokožku. Doporučuje se použít asi 30 ml (přibližně dvě lžíce) opalovacího krému na celé tělo.


Aplikujte před vystavením slunci: Opalovací krém by měl být aplikován přibližně 15-30 minut před vystavením slunci, aby měl čas se vstřebat a poskytnout ochranu.


Opakujte aplikaci pravidelně: Opalovací krém by měl být opakovaně aplikován každé 2 hodiny, nebo po plavání, potení nebo utírání ručníkem, které mohou snížit jeho účinnost.


Nezapomínejte na citlivé oblasti: Některé části těla, jako jsou tvář, uši, krk, ruce a nohy, jsou obzvláště náchylné na sluneční spálení. Nezapomeňte na tyto oblasti aplikovat dostatečné množství opalovacího krému.


Používejte i ve stínu: I když jste ve stínu, stále je možné být vystaveni škodlivému UV záření. Proto je důležité používat opalovací krém i při pobytu ve stínu.


Kombinujte s dalšími ochrannými opatřeními: Použití opalovacího krému by mělo být doplněno dalšími ochrannými opatřeními, jako jsou nošení ochranného oblečení, širokokřídlého klobouku a slunečních brýlí, vyhýbání se přímému slunečnímu záření během nejintenzivnějších hodin (obvykle od 10:00 do 16:00)

Image 1

Uchovávejte opalovací krém v dobře uzavřené lahvičce: Chraňte opalovací krém před přímým slunečním zářením a uchovávejte ho v suchém a chladném prostředí. Vysoké teploty mohou ovlivnit jeho účinnost.


Kontrolujte datum expirace: Opalovací krém má omezenou životnost. Pravidelně zkontrolujte datum expirace a nepoužívejte krém, který je již předepsaným datem expirace.


Používejte opalovací krém i v zimě: Sluneční záření může být škodlivé i v zimních měsících, zejména na horách nebo v oblastech se silným odrazem slunečního světla. Používejte opalovací krém i během zimních aktivit na venkově.


Zvláštní opatrnost pro děti: U dětí je důležité používat speciální opalovací krémy s vhodnou ochranou pro jejich citlivou pokožku. Děti by měly mít na sobě také ochranné oblečení, klobouky a sluneční brýle.


Konzultujte s lékařem: Pokud máte citlivou pokožku, alergie nebo jiné zdravotní problémy, měli byste se poradit s lékařem ohledně nejvhodnějšího opalovacího krému a způsobu jeho použití.


Je důležité si uvědomit, že použití opalovacího krému není jediným opatřením, které byste měli přijmout k ochraně před slunečním zářením. Dodržování dalších opatření, jako je nošení vhodného oblečení a vyhýbání se přímému slunečnímu záření během nejintenzivnějších hodin, je rovněž nezbytné pro ochranu vaší pokožky.