Rozhovor s gynekologem MUDr. Leško

MUDr. Daniel Leško je zkušený gynekolog s bohatým profesionálním pozadím. Absolvoval lékařskou fakultu v Hradci Králové a v roce 2008 obdržel mimořádnou cenu rektora UK za společenskou angažovanost, osobní vlastnosti a za sportovní úspěchy, kdy reprezentoval Českou republiku v Judu. Má mnohaletou praxi v oblasti ženského zdraví. Je známý svým empatickým přístupem k pacientkám a vytváří bezpečné a otevřené prostředí pro diskusi o různých aspektech gynekologické péče. Jeho profesionální přístup a komunikativní styl vytvořily příjemné prostředí pro otevřenou diskusi o tématu, které bylo dříve považováno za tabu.

 • Na úvod nám, prosím, povězte, s čím vším může oslabené pánevní dno souviset a jak často cvičit a relaxovat, aby to mělo význam?

Každá žena má pánevní dno. Obecně, pánevní dno je nejvíce zatížené v životě ženy porodem a těžkou fyzickou prací. To znamená, mělo by se cvičit pravidelně denně a jeho význam a uvědomění nepodceňovat.

 • Kdy, v jakém věku se mám o své pánevní dno nejpozději začít zajímat?

Určitě bych se o něj začal nejpozději v období před plánováním těhotenstvím nebo v těhotenství, a to ne ve smyslu, že bych měl nějak výrazně začít cvičit, ale spíš si uvědomit, jaký význam a funkci pánevní dno v životě ženy má. Obecně mladé ženy problémy s pánevním dnem nemají, protože více sportují a jsou aktivní a není nutné pánevní dno cíleně cvičit. Myslím si, že je ale správné mu rozumět a vědět o něm. To znamená vědět, že to pánevní dno mám, když zapojuji vnitřní svalstvo například při čůrání, nebo když se připravuji na porod. Provádím dechová cvičení se zapojením břišního lisu, trénuji vytlačování balonku před porodem. A to jsou právě ty momenty, kdy pánevní dno pracuje a mohu si jej uvědomit. Bohužel tato problematika je recentní a řeší se posledních 10 let a tak dnešní generace žen okolo menopauzy pojem pánevní dno ve většině případu nezná, nebo jen zcela okrajově. Zato mladá generace pojem core zná.

 • Je možné předejít zdravotním komplikacím s tím spojené?

Žena by se měla právě začít věnovat pánevnímu dnu po porodu, i mírně před porodem, aby o něm věděla a po porodu pravidelně cvičit. Komplikace poruch stability pánevního dna se právě nejčastěji objevují až v období menopauzy, kdy pokles hormonální produkce u ženy vede k atrofii, nejen sliznic, ale hlavně pojivové tkáně, která je nedílnou součástí pánevního dna. Z tohoto důvodu se většina poruch pánevního dna, vzniklých na příklad i během porodu, demaskuje až po přechodu. Cvičit, cvičit, cvičit. Cvičením tyto obtíže oddálíte o roky i desetiletí, nebo je minimálně alespoň snížíte.

 • Proč ženy cítí bolesti, nejen v podbřišku, během menstruace?

Menstruace je komplexní věc, která je velmi výrazně hormonálně ovlivněná a hormony nepůsobí jenom lokálně, ale systémově. To znamená, že to, co se všechno děje s tělem, je způsobené systémem hormonální reakce na receptory v těle a tomu odpovídá i ta reakce somatická. Celotělová reakce, právě třeba bolestí nohou, v podbřišku, hlavy nebo celkovou únavou. Je to přirozený proces a je to vlastně obraz toho, že v těle ženy dochází k přirozeným hormonálním změnám. Pokud tyto změny žena již pociťuje jako omezující a nepříjemné, je třeba navštívit gynekologa ke konzultaci a vyšetření.

 • A existuje snadné řešení, jak mít menstruaci v pohodě?

Základ je mít určitě dobrou náladu, žít zdravě, nepřetěžovat se. To znamená, je to stav wellbeingu, který je nyní v mainstreamu. Obecně všechno, co se dělá na limit nebo přes limit, vede k tomu, že se tělo může začít bránit a tomu může odpovídat i jeho následná reakce v podobě nepravidelností.

 • Jaké jsou podle Vás nejlepší menstruační pomůcky pro první menstruaci?

Určitě ta nejlepší pomůcka pro první menstruaci je mamka a následně i gynekolog, který vysvětlí, o co jde a primárně dívku zasvětí. Nedá se říct, která pomůcka je nejlepší, protože každé tělo je unikátní. Každá dívka vnímá své tělo jinak a každé bude vyhovovat něco jiného.

Určitě bych se ničím neomezoval a všechno vyzkoušel. Až poté si dívka rozhodne, co je pro ni vyhovující. Není nic lepšího, než že si to sama vyzkouší, doporučení od vrstevníků a internetu mohou být dosti zavádějící.

 • Nyní bych se ráda zeptala na další problémy, které ženy řeší. Jedná se třeba o prolaps, pokles dělohy. Je v tom případě vhodné používat menstruační kalíšek?

Co se týče techniky fungování menstruačního kalíšku, za mě určitě to možné je.

Pro optimální fungování menstruačního kalíšku je ale potřeba optimální uložení orgánů.

Výrazný prolaps, nebo výrazný sestup dělohy, tedy komplexní porucha pánevního dna, není vhodný pro kalíšek. Kalíšek funguje v momentě, kdy je ve správně pozici a sbírá krev. Je utěsněn poševními stěnami a malým podtlakem. Aby vzniknul tento podtlak, musí být pochva správně uložená. V tomto případě bude asi nutné kalíšek vyzkoušet. Ale mírné poklesy, které vídáme často již po porodech nejsou překážkou.

 • Nebo je vhodnější sáhnout po menstruačních kalhotkách či vložkách?

Za mě, jakoby pro laika ženu, to znamená, že pokud po vyzkoušení nemohu používat menstruační kalíšek, tak vyzkouším a volím jiné metody - volím menstruační kalhotky, či vložky, tampon. Ale u mírných sestupů, které jsou nejčastější ve skupině žen před menopauzou, je kalíšek bez omezení.

 • A co v případě s obrácenou nebo zakloněnou dělohou? Může v tomto případě kalíšek dělat neplechu nebo nepohodlí při používání?

To je určitě otázka na ženy. Za mě kalíšek, proč ne? Když vyhovuje, a je správně zaveden pocitová záležitost, není problém. Neviděl bych v tom nějaký velký problém.

 • Nebo je to spíše žena od ženy a jak je citlivá?

Přesně tak. Jak kalíšky, tak kalhotky nejsou určitě tak horentní sumy, abyste si je nemohly vyzkoušet na sobě, a když vám jedno nebo druhé nevyhovuje, tak v dnešní době máte plno dalších alternativ, které můžete používat.

 • Míváme dotazy, že jsou měsíce, kdy kalíšek po menstruaci zapáchá. Čím toto může být způsobené?

To je poměrně obsáhlé téma… jak by se to dalo pochopit obecně. Menstruace je stav, kdy u ženy dochází i v poševním prostředí k různým změnám. To znamená, že krev má vysoké pH. Někdy zápach může být způsobený tím, že opomeneme bakterie, které jsou schopné žít ve vyšším pH než laktobacily. Pokud by ten zápach byl výrazný nebo se opakoval, určitě bych se obrátil na specialistu nebo gynekologa, aby vyloučil nějaké jiné nebo organické onemocnění. Obecně zápach poševního výtoku může být lehce i přirozený, pokud je ale intenzivní, tak je nejčastěji způsobovaný bakteriální vaginózou, která je dysmikrobií a ne zánětem. Přesto může způsobovat tento zápach, ale může skrývat i něco jiného. To znamená určitě se stavit za specialistou, aby vyšetřil a řekl - OK, není tam žádný jiný problém, který by na něco upozorňoval.

 • V případě, že žena trpí endometriózou, je opět možné používat kalíšek? Má tato nemoc i možné psychosomatické souvislosti?

Endometrióza je organické onemocnění. To znamená, že ženu zatěžuje orgánově - postihuje orgány dutiny břišní, ale symptomatika a projev je nejčastěji vyjádřen bolestivou menstruací. Ložiska endometriózy mohou být kdekoliv na vaječnících, vejcovodech, ale i dutině břišní a podobně.

Co se týče psychosomatických souvislostí, tak jak již bylo řečeno, endometrióza je skutečné onemocnění s obtížemi, které jsou v těle, které jsou opodstatněné. Nejde o nějaké vsugerovávání si obtíží k endometrióze. Bohužel její projevy ale nejsou specifické, proto často ze začátku uniká, probíhá skrytě. Však kolik z vás zažilo silnější bolestivou menstruaci?

Gynekolog je schopen odhalit až makroskopickou endometriózu, tedy již viditelnou. Nejčastěji pomocí ultrazvuku nebo endoskopickou technikou pod vizuální kontrolou. Již ale mikroskopická endometrióza může dělat zásadní obtíže. To znamená, že tady bych byl velice opatrný. U psychosomatiky obecně bych byl velice opatrný, protož žena zná své tělo nejlíp. Je se svým tělem 24 hodin denně.

A co se týče kalíšků a endometriózy, nevidím v tom žádný problém. Princip endometriózy je uložení endometria mimo dutinu děložní, a to na parametrální vazy ovaria či vejcovody. Může to být kdekoliv i např ve střevech. To znamená, že ta žena samozřejmě může mít bolesti při menstruaci. Ale ty nebudou spojené s používáním kalíšků. Ale primárním onemocněním.

(žena může na měsíc kalíšek vysadit, užít jinou alternativu a sama uvidí, jestli jsou obtíže stejné nebo menší)

S endometriózou se bojuje v první linii hormonálně. To znamená, že pokud žena endometriózu má, nebo máme i podezření na endometriózu, doporučí se v primární řadě hormonální blok.

Dále následuje operace, sledování a podobně. Dříve se na endometriózu event prevenci doporučovalo otěhotnět - těhotenství vlastně taky působí jako hormonální blok. (Zcela přehnaně laicky taky nemenstruujete).